پنجشنبه , ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲:۲۰ بعد از ظهر

عوارض صادراتی لغو شد

به گزارش سرمایه نگر، وزارت صنعت درحالی ۲۰ فروردین سال جاری با تکیه بر مصوبه سران قوا و تکلیف ستاد تنظیم بازار اقدام به اعمال عوارض صادراتی بر محصولات فولاد، فلزات اساسی، پتروشیمی، سیمان و غیره برای دوره دو ماهه و تا پایان اردیبهشت‌ کرده بود و موجب ریزش شاخص بورس و خروج سهامداران شده بود که در تصمیمی تازه این مصوبه لغو شد.

براساس این گزارش، علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک در نامه‌ای به واحد‌های ستادی و گمرکات اجرایی اعلام کرد: مهلت موضوع اخذ عوارض صادراتی پلکانی از مواد معدنی و کالا‌های صنایع معدنی، محصولات پتروشیمی و کشاورزی به پایان رسیده و هرگونه اخذ عوارض خلاف مصوبه تنظیم بازار است.

پیش از این نیز وزارت صنعت با اعمال اصلاحیه ای، تعداد اقلام مشمول عوارض صادراتی محصولات فلزی و معدنی را از ۶۹ ردیف به ۴۷ ردیف کالا کاهش داد و سپس با اصلاحیه دوم از حذف عوارض صادراتی انواع ورق فولادی، میلگرد ، تیرآهن و کاهش عوارض شمش و آهن اسفنجی به ۲ و اسلب به ۵ درصد خبر داد.

وزارت صنعت همچنین ۸ خرداد طی نامه‌ای به مدیر کل دفتر صادرات و واردات در خصوص عوارض پلکانی تنظیم بازار اعلام کرد: پیرو نامه ۲۰ فروردین با موضوع ابلاغیه ستاد تنظیم بازار با توجه به اینکه در بند ۸ مصوبه ۲۴ اسفند، مهلت مصوبه تا ابتدای خرداد سال جاری تعیین شده و تاکنون تمدید نشده و برای دوره بعدی نیاز به تمدید مصوبه از سوی ستاد تنظیم بازار است اما؛ به رغم صراحت در متن مصوبه مبنی بر اینکه مصوبه تا ابتدای خرداد اعلام شده اما گمرکات هنوز نسبت به اخذ عوارض اقدام می‌کنند که خلاف مصوبه است. / بورس پرس

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *