شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۴۷ قبل از ظهر

لزوم تقویت بازار رسمی ارز برای به حاشیه رفتن بازار غیررسمی

به گزارش سرمایه نگر، علی اصغر سمیعی؛ رئیس اسبق کانون صرافان با اشاره به جلسه اخیر رئیس کل بانک مرکزی و اعضای شورای عالی کانون صرافان اظهار کرد: ظاهراً تصمیماتی  مبنی بر آزاد شدن برخی عملیات صرافی از جمله خرید توافقی ارز از صادرکنندگان اتخاذ شده است که هرچند در کوتاه مدت اثراتی خواهد داشت اما اینگونه آزادسازی‌های قطره چکانی برای فضای کسب و کار در حوزه صرافی کافی نیست و نیازمند اقدامات دیگری هم هستیم.

وی ادامه داد: مسئولان حوزه اقتصادی به ویژه رئیس کل بانک مرکزی اگر بخواهند از استعدادها و امکانات صرافان در جهت ساماندهی بازار استفاده کنند بهتر است در مرحله اول در رفع موانع دست و پا گیر در راه تمدید مجوزهای صرافان دارای مجوز اقدام جدی کنند و در مرحله بعد مجوز فعالیت کاملا آزاد ولی تحت نظارت بانک مرکزی را به صرافان بدهند، یعنی صراف بتواند با نصب تابلو و اعلام قیمت خرید و فروش برای ارزهای خارجی چه بصورت اسکناس و چه بصورت حواله ای به خرید و فروش آن اقدام کند.

سمیعی تصریح کرد: البته صرافی‌ها با ثبت عملیات در سامانه های تحت رصد مراجع ذیصلاح خود را در معرض نظارت هم قرار دهند.

رئیس اسبق کانون صرافان تاکید کرد: مسئولان امر باید با تسهیل  شرایط، امکان اخذ مجوز صرافی را برای همه فعالان در حوزه خدمات ارزی فراهم کنند، به عنوان نمونه در شهری که  ده میلیون نفر جمعیت دارد و مثلا به ده هزار رستوران احتیاج  هست، اگر  تنها به ۱۰۰ رستوران خاص مجوز فعالیت  بدهند و برای همین تعداد نیز محدودیت‌هایی قائل شوید و مثلا  بگویند حق سرخ کردن سیب زمینی و تهیه کباب را ندارید و تنها حق دارید غذاهای آب پز به مردم بدهید،  به این معنی است که آشپزخانه‌های غیر رسمی و غیر استاندارد که تحت نظارت هم نیستند، در شهر فعال می شوند.

وی در پاسخ به اینکه راه مقابله با بازار غیررسمی و صرافی‌های غیرمجاز چیست؟ گفت: بارها گفته‌ایم ایجاد محدودیت‌های بیشتر به ضرب اقدامات پلیسی نتیجه ای نمی‌دهد و تنها راه‌حل موضوع آزاد کردن و رقابتی کردن بازار و در در واقع تقویت بیشتر بازار رسمی است.

سمیعی ادامه داد: در حال حاضر،  از مهمترین مشکلاتی که در اقتصاد کشور و به تبع آن در حوزه ارز با آن روبرو هستیم، غیر واقعی بودن قیمت‌ها و چند نرخی بودن ها است و اختصاصا در حوزه ارز هم باید به محدودیت هایی که برای صرافان  دارای مجوز به خصوص صرافان  کم سرمایه ایجاد شده نیز اشاره کرد،. به نظر می‌رسد بهتر است بانک مرکزی و دولت اجازه هر چه بیشتر رقابتی  تر شدن را به بازار ارز بدهند و خودشان وظیفه نظارت را به عهده بگیرند و دخالت در بازار را  فقط در زمانی انجام دهند که کسانی با سرمایه‌های بزرگ بخواهند به طور مصنوعی بازار را تحت تاثیر قرار دهند. /ایبنا

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *