سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۴:۲۲ بعد از ظهر
صبانور-سرمایه نگر
صبانور-سرمایه نگر

نقش صبانور در زنجیره فولاد پررنگ‌تر می‌شود

به گزارش سرمایه نگر، شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور از جمله شرکت‌هایی است که با تلاش‌های بسیار و با استفاده از تجربه و دانش خود، توانسته در بازار رقابتی و پر چالش صنعت فولاد، جایگاه خود را حفظ و تقویت کند و با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و استفاده از منابع موجود، کیفیت محصولات خود را بهبود.

عملکرد این شرکت در بالا دست صنعت فولاد به گونه‌ای بوده که در تحقق اهداف افق ١۴٠۴ مبنی بر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام نقش خود را به خوبی ایفا کرده است.

با وجود تلاطم‌های بازارهای جهانی و کاهش تقاضا برای محصولات فولادی و محدودیت‌های انرژی در داخل کشور، شرکت صبانور در سالیان اخیر موفق شده سطح تولید خود را حفظ کند و مسیر توسعه ترسیم شده برای خود را بپیماید.

شرکت صبانور در سه بخش سنگ آهن دانه‌بندی شده، کنسانتره و گندله به صورت یک زنجیره فعالیت می‌کند و ظرفیت تولید ۱.۶ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و ۵۵۰ هزار تن گندله را دارد. در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۱.۴ میلیون تن کنسانتره و ۳۵۷ هزار تن گندله تولید کرد که اندکی رشد نسبت به سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد.

در مسیر رسیدن به نقطه بهینه تولید و جهت دستیابی به ظرفیت اسمی‌و حفظ و رشد تولیدات در کوران مصائب اقتصادی، اقدام به انجام اصلاحات مهندسی و تامین مواد اولیه مناسب‌تر و با کیفیت‌تر کرد. همچنین با افزایش ظرفیت تولید سنگ آهن دانه‌بندی شده مناسب و تامین به موقع خوراک کارخانجات کنسانتره، موجبات رشد تولید و فروش را فراهم آورد.

از کل تولیدات یک میلیون تن در بازارهای داخلی و ۳۳۸ هزار تن در بازارهای خارجی به فروش رسید و در فروش داخلی شاهد رشد ۳۴ درصدی و در  فروش صادراتی شاهد رشد ۱۸۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن هستیم.

در مجموع، رشد تولید و فروش در کنار بهبود نرخ‌های فروش، مجموع درآمد فروش محصولات شرکت در سال ۱۴۰۲ را به رقم جالب توجه ۵۷ هزار میلیارد ریال رساند که نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد ریال بیش از درآمد فروش سال ۱۴۰۱ است.

نگاهی به آمار فروش فروردین ماه سال ۱۴۰۳ این شرکت نشان می‌دهد که روند صعودی تولید و فروش همچنان با شیب زیاد ادامه دارد و فروش مقداری و ریالی چند برابر فروردین سال قبل است.

با مشاهده این روند و ارقام، قطعا رقم سود محقق شده در پایان سال ۱۴۰۲ بسیار بیشتر از سالیان قبل خواهد بود و مجمع عمومی‌عادی سالیانه شرکت صبانور امسال پررونق‌تر از همیشه برگزار خواهد شد.

حال چه شد که شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور به اینجا رسید و ارقامی‌را در گزارش‌های مالی شرکت می‌بینیم که نسبت به گذشته تفاوت‌های بسیاری دارد!

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در سال ١٣٧۵ به صورت شرکت سهامی‌خاص تاسیس شد و در سال١٣٩٠ نوع شرکت به سهامی‌عام تغییر یافت. در سال ١٣٩١ سهام شرکت در فرابورس عرضه اولیه شد. و سال ١٣٩٣ با بهبود و ارتقاء خود، به بازار دوم بورس تهران راه یافت.

این شرکت جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات است و با توجه به سابقه زیاد و تجربه بالای این گروه در عرصه معدن و صنایع معدنی و فولادی، مدیریت این گروه بر پیشرفت و بهبود وضعیت و عملکرد شرکت صبانور بسیار مؤثر و مشهود است؛ به نحوی که در حال حاضر شرکت صبانور جزو ده شرکت برتر در عرصه استخراج کانه‌های فلزی (سنگ آهن) و محصولات فرآوری شده به شمار می‌رود.

استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن و به روز و بهره‌مندی از آخرین فناوری‌های روز دنیا در اکثر مراحل فعالیت‌های معدنی از جمله طراحی، باطله برداری و استخراج سنگ آهن و جابجایی محصولات، مزیت رقابتی مهمی‌را برای شرکت ایجاد کرده است.

بر اساس اطلاعات موجود، شرکت در سال ۱۳۸۸ صرفا تولید سنگ آهن دانه بندی شده را در چرخه فعالیت خود داشت و از این محل ارزاق می‌کرد و در حال حاضر، به جایگاهی رسیده که سنگ آهن تولیدی خود را وارد خط تولید کنسانتره می‌کند تا حاشیه سود بالاتری را عاید شود.

اولین تولید رسمی‌ کنسانتره در سال ۱۳۹۳ با حجم ۱۴۳ هزار تن اتفاق افتاد و اکنون به ظرفیت اسمی‌تولید ۱.۶ میلیون تن رسید و در سال ۱۴۰۲ حدود ۸۸ درصد این ظرفیت را پوشش داد.

در مسیر توسعه و تکمیل زنجیره، خط تولید گندله را راه‌اندازی کرد و در سال ۱۳۹۶ بخشی از کنسانتره تولیدی شرکت به گندله تبدیل و وارد بازارهای فروش شد.

در واقع، شرکت صبانور از شرکتی با فعالیت صرفا استخراج سنگ آهن، در حال حاضر به یک شرکت مطرح در حوزه تولید کنسانتره خشک و گندله تبدیل شده است.

با تحقق مسیر توسعه و افزوده محصولات جدید به سبد تولیدات، ارزش افزوده بالایی به شرکت تزریق شد و نتیجه آن را در روند صعودی درآمدزایی و سودآوری شرکت به خوبی می‌توان مشاهده کرد و اوج آن را در سالی که گذشت شاهد بودیم.

در مجموع باید اذعان داشت که شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور در ادوار فعالیت خود به خصوص سالیان اخیر با چالش‌ها و فرصت‌های متعددی روبرو بوده و با وجود نوسانات قابل توجه در بازار، به سبب دارا بودن تیم سهامداری و مدیریتی قوی، با برنامه‌ریزی دقیق و استراتژی مناسب، توانسته است عملکرد قابل توجهی از خود به نمایش بگذارد و رشد و توسعه در بخش‌های مختلف از جمله استخراج، فرآوری و فروش، بیانگر پیشرفت‌های قابل توجه است. با این حال، فضای رشد و توسعه همچنان وجود دارد و شرکت برنامه احداث کارخانه گندله‌سازی با ظرفیت یک میلیون تن در سال را کلید زده که تاکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برآورد شده در سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری برسد. علاوه بر این، کارخانه ۲ میلیون تنی کنسانتره را نیز به تازگی آغاز کرده و انتظار می‌رود در نیمه دوم سال ۱۴۰۴ تکمیل و راه‌اندازی شود.

مجموع شواهد و اعداد و ارقام و برنامه‌ها نشان می‌دهد که شرکت برنامه‌های مشخصی برای بهبود عملکرد و فعالیت خود دارد تا بهره‌وری و بازدهی افزایش و هزینه‌ها کاهش یابد و در آینده‌ای نه چندان دور نقش پررنگ‌تری در زنجیره فولاد ایفا کند.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

توسعه معادن و فلزات-سرمایه نگر

مقاومت بالای «ومعادن» در برابر تلاطم‌های بورس

به گزارش سرمایه نگر، مدت مدیدی است که حال بازار سرمایه کشور چندان خوش نیست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *