شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۱۱ قبل از ظهر
توسعه معادن و فلزات-سرمایه نگر
توسعه معادن و فلزات-سرمایه نگر

مقاومت بالای «ومعادن» در برابر تلاطم‌های بورس

به گزارش سرمایه نگر، مدت مدیدی است که حال بازار سرمایه کشور چندان خوش نیست و سهامداران از وضعیت به وجود آمده ناراضی هستند و اعتماد از بازار رخت بسته و تا زمانی که مجددا اعتمادسازی نشود، سرمایه‌ها خارج شده به بازار باز نخواهد گشت.

در میان افت و خیزهای شدید قیمت سهم‌ها که سهم افت‌ها به مراتب بیشتر از خیزش‌ها بوده، هستند سهم‌هایی که در مقابل تلاطم‌های بازار مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و چندان نم پس نمی‌دهند و مسیر رو به جلوی خود را می‌پیمایند؛ یکی از این سهم‌ها، «ومعادن» است.

شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات که با نماد «ومعادن» در بازار اول و تابلوی اصلی بورس حضور دارد، به واسطه داشتن پرتفویی قوی و پربازده و سودآور، تاب آوری بالایی در مقابل هجوم سرخ بازار دارد و در روزهای منفی به نوعی خود را از کلیت بازار جدا می‌کند.

بهای تمام شده کلیه سرمایه گذاری‌ها بالغ بر ۳۰۲ هزار میلیارد ریال است که سهم شرکت‌های بورسی ۱۸۲ هزار میلیارد ریال و شرکت‌های غیر بورسی ۱۲۰ هزار میلیارد ریال است.

ارزش روز سرمایه گذاری در شرکت‌های قابل معامله در بازار سرمایه در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ هزار میلیارد ریال است که رقم چشمگیری است و نشان می‌دهد که سبد سهام شرکت ارزش افزوده بسیار بالایی دارد.

در این سبد شرکت‌های بزرگ و مطرحی همچون معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد)، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، فولاد خراسان (فخاس)، آهن و فولاد ارفع (ارفع) و… حضور دارند که هر کدام جزو بهترین‌های صنعت خود محسوب می‌شوند و سودآوری تضمین شده و قابل توجهی دارند.

تشکیل چنین پرتفوی قدرتمندی و سهامداری در شرکت‌های بزرگ صنایع کشور سبب شده تا ارزش «ومعادن» برای سهامداران و سرمایه گذاران قابل ملموس باشد و نشانه‌های آن را در تابلوی معاملات سهام این شرکت مشاهده کنیم.

ارزش بازار شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در پایان سال ۱۴۰۲ حدود ۹۷۵ هزار میلیارد ریال بود که اکنون با وجود ناملایمات بازار و غلبه منفی‌های بازار بر مثبت‌ها، به حدود ۹۹۵ هزار میلیارد ریال رسیده است و در مدت کوتاه سپری شده از سال ۱۴۰۳ بر ارزش سرمایه گذاری سهامداران «ومعادن» افزوده شده است.

نسبت P/E «ومعادن» حدود ۶.۹ و این نسبت در گروه ۷.۴ است و با توجه به کمتر بودن P/E این سهم نسبت به گروه می‌توان انتظار داشت با رشد قیمت سهم، به P/E گروه نزدیک شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، قابل نقدشوندگی بالا، میزان سهام شناور بالا، حجم بالای معاملات روزانه و حمایت خوب حقوقی‌ها از سهم جزو موارد مهمی‌است که در تصمیم‌گیری‌های سرمایه گذاران و سهامداران دخیل است و به نقطه قوت سهام «ومعادن» تبدیل شده است.

قطعا با راه‌اندازی طرح‌ها و پروژه‌های در دست اجرای شرکت و بهبود اوضاع بازار سرمایه، از «ومعادن» بیش از پیش خواهیم شنید و سهامداران آن وضعیت به مراتب بهتری را تجربه خواهند کرد.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *