شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۳۸ قبل از ظهر
بانکداری-سرمایه نگر
بانکداری-سرمایه نگر

صنعت بانکداری به حاشیه امن کشیده می‌شود

به گزارش سرمایه نگر، صنعت بانکداری در پویایی اقتصاد هر کشور نقش مهم و جایگاه ویژه‌ای دارد و در کشور ما به دلیل وجود چالش‌های بسیار و بزرگی همچون «تحریم‌ها»، «نوسانات نرخ بهره»، «مطالبات معوق بانک‌ها»، «قوانین و مقررات دولتی»، «تسهیلات تکلیفی دولت»، «مداخله دولت در اقتصاد» و «عدم ثبات اقتصادی»، این صنعت از نقطه ایده آل و مطلوب خود فاصله دارد؛ هر چند اقدامات صورت گرفته در مدت اخیر وضعیت بانک‌ها را نسبت به گذشته بهبود بخشیده است.

در بازار سرمایه یکی از صنایعی که از اهمیت ویژه‌ای بین سهامداران برخوردار است و افت و خیزهای آن، کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می دهد، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری است.

با بررسی صورت‌های مالی بانک‌های حاضر در بازار سرمایه مشخص می‌شود که اکثریت بانک‌ها در حاشیه امن و ناحیه سبز سودآوری قرار دارند. از میان ۱۹ بانکی که به تازگی صورت‌های مالی خود را منتشر کرده‌اند، فقط ۶ بانک با زیان انباشته مواجه و مابقی بانک‌ها دارای سود انباشته هستند. این در حالی است که برخی از بانک‌هایی که در تصویر زیر سود انباشته دارند، در سال های نه چندان دور سرخی زیان انباشته را تحمل می‌کردند.

بیشترین میزان سود انباشته در بانک‌های ملت، پاسارگاد و رفاه کارگران مشاهده می‌شود و به ترتیب بانک‌های آینده، سرمایه و ایران زمین بیشترین زیان انباشته را به ثبت رسانده‌اند.

سرمایه نگر صنعت بانکداری
سرمایه نگر صنعت بانکداری

به طور کلی، مجمع سود (زیان) خالص گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری در سال مالی منتهی به ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ بالغ بر ۸۱۵ هزار میلیارد ریال بود؛ در حالی که این مبلغ در سال مالی ۱۳۹۸ کمتر از ۲۴ هزار میلیارد ریال بود. در این بین، بانک‌های ملت، پاسارگاد و تجارت بیشترین مبلغ سرمایه اسمی را دارند.

این ۱۹ بانک در مجموع بیش از ۵۸،۶۱۳ هزار میلیارد ریال دارایی دارند که بانک‌های ملت، صادرات و تجارت به ترتیب بیشترین دارایی را در این میان به خود اختصاص داده‌اند.

سرمایه نگر صنعت بانکداری
سرمایه نگر صنعت بانکداری

میانگین نرخ جذب منابع گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری در سال ۱۳۹۸ برابر با ۰.۱۸ بود اما؛ در ۱۲ ماهه گذشته به ۰.۲۸ رسیده است. همچنین، بازده حقوق صاحبان سهام این گروه از ۳.۴ در سال ۱۳۹۸ به ۴۱.۶ رشد کرده است.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *