سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۳:۴۸ بعد از ظهر

صف خرید برای سهم ۵۰ هزار تومانی

به گزارش سرمایه نگر، مؤسسه پانزده خرداد با در اختیار داشتن ۵۴ درصد از نماد به عنوان مالک اصلی شرکت سپنتا شناخته می‌شود. شرکت کارگزای بانک ملت به همراه شرکت بیمه معلم از دیگر مالکین این نماد هستند و ۳۲ درصد از این نماد به صورت شناور در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرد.

سرمایه نگر

عمده محصولات تولیدی این شرکت لوله گالوانیزه و لوله سیاه است که در سال مالی قبل خود یعنی سال ۱۴۰۰ توانسته ۱۶ هزار و ۹۰۰ تن لوله گالوانیزه و ۳۰ هزار تن لوله سیاه را به فروش برساند. در حال حاضر این شرکت در ۵ ماهه نخست امسال توانسته است ۶ هزار تن لوله گالوانیزه به همراه ۷ هزار و ۸۰۰ تن لوله سیاه را به فروش برساند و در مجموع درآمد ماهانه خود را به عدد ۳۹۰ میلیارد تومانی نزدیک کند.

این شرکت در فرودین ماه به رقم ۴۹ میلیارد تومان فروش ماهانه دست یافت که کمترین میزان سال ۱۴۰۱ است و در خرداد ماه با فروش ۱۰۱ میلیارد تومان رکورد دار فروش ماهانه برای ۵ ماه نخست سال جاری است.

سرمایه نگر

روند درآمد ماهانه این شرکت از خرداد ماه روندی نزولی را به خود گرفته است. اما در مورد نرخ های فروش این شرکت این طور برداشت می‌شود که لوله گالوانیزه را در فروردین ماه تنی ۳۱ میلیون ۶۰۰ هزار تومان فروخته شده است و با رشد در نرخ این محصول در مردادماه این محصول را با نرخ ۳۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومانی می فروشد.

در مقابل نرخ لوله سیاه این شرکت با فراز و نشیب هایی که در این ۵ ماهه به خود دیده است در نهایت نسبت عدد ۲۶ میلیون ۱۰۰ هزار تومان فروردین ماه تغییر چندانی نداشته است.

اما شرکت در سه ماهه بهار ۱۴۰۱ بهای تمام شده خود را کاهش داده و از عدد ۲۴۴ میلیارد تومان فصل زمستان ۱۴۰۰  به عدد ۲۳۷ میلیارد تومان برای فصل بهار ۱۴۰۱ رسیده است اما در نهایت نتوانسته است برای سهامداران سود ناخالص و خالص خوبی را به ارمغان بیاورد. و تنها با ۴ میلیارد تومان افزایش در سود انباشته این رقم را به عدد ۵۰۹ میلیارد تومان برای سه ماهه ابتدایی سال رسانده است.

طبق آخرین صورت مالی حسابرسی شرکت که مربوط به اسفند ماه ۱۴۰۰ است حسابرس قانونی این شرکت در خصوص مواردی صحبت کرده است از جمله محکومیت این شرکت به پرداخت جریمه توسط سازمان تعزیرات حکومتی شهرستان مرند. به این صورت که سازمان تعزیرات حکومتی شهرستان مرند ، شرکت فرعی نورد و لوله سپنتا مرند را به پرداخت مبلغ ۱۶ میلیارد تومان محکوم کرده است که حسابرس اعلام کرده است بابت این موضوع شرکت مبلغ ۳ میلیارد تومان ذخیره در حساب‌ها منظور کرده است.

سرمایه نگر

همچنین شرکت مذکور بابت عرضه محصولات خارج از شبکه فولادی ، به قطع سهمیه به مدت ۳ ماه محکوم شده است. با توجه به اعتراض شرکت به موارد فوق پرونده از سوی شعبه ۲ تجدید نظر استان آذربایجان شرقی در دست بررسی است که تا تاریخ این گزارش نتیجه آن برای حسابرس مشخص نشده است.

این سهم از ابتدای سال تا کنون توانسته است سود ۲۱ درصدی را از روی قیمت تابلویی به سهامدارانش بدهد و کف قیمتی امسال برای این سهم عدد ۴۱ هزار و ۸۰۰ تومانی است که ابتدای سال با این عدد معاملات خود را آغاز کرده و در ۱۱ مرداد ماه پس از افت از قله ۶۸ هزار تومانی به این رقم و سطح واکنش مثبتی نشان داده و مسیر صعودی را در پیش گرفته است.

این سهم از ابتدای مرداد ماه تا به امروز  و در این بازه زمانی کوتاه توانسته است سه بار به عدد ۵۰ هزار تومان واکنش نشان دهد و با افت همراه شده است و این بار بازهم روی این عدد با صف خرید مواجه شده است.

سؤالی که برای سهامداران ایجاد شده است این است که این نماد سطح مقاومت ۵۰ هزار تومانی این چند روزه را روبه بالا می‌شکند و به اهداف بالاتر می‌رسد و یا این اخرین باری است که این سهم قیمت ۵۰ هزار تومان برای امسال و به عنوان پیک قیمتی به خود می‌بیند.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

سرمایه نگر

ریزش همه جانبه بورس تهران

به گزارش سرمایه نگر، سازمان بورس و اوراق بهادار در مهر ماه امسال با مشکلات زیادی روبرو بود. مشکلاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *