شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۸:۵۶ قبل از ظهر
سیمان دورود
سیمان درود

۱۴۳ ریال سود به «سدور» رسید

شرکت «سیمان دورود» صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه سال۹۸ را منتشر کرد و خبر از رشد ۸۵ درصدی سودآوری داد.

بر اساس این گزارش، با فروش بیش از ۸۰۰ هزار تن محصول، یک هزار و ۳۷۸ میلیارد ریال درآمد عملیاتی طی یک سال به بار نشست که نسبت به درآمد سال ۹۷ حدود ۴۸ درصد بیشتر است.

علاوه بر این که نرخ فروش محصولات رشد داشته، مقدار فروش نیز با افزایش ۵ درصدی همراه شده است. بیشترین درآمد این سیمان ساز از محل فروش سیمان تیپ دو کیسه تأمین می شود که در سال ۹۸ با رشد مقداری و نرخ عایدی مناسبی به دنبال داشته است. نرخ فروش این محصول در سال ۹۷ در هر تن ۱.۲ میلیون ریال بود اما؛ در سال ۹۸ به ۱.۸ میلیون ریال رسید.

لازم به ذکر است که «سدور» پیش بینی کرده در سال ۹۹ با فروش ۹۱۶ هزار تن محصول، بیش از ۲ هزار و ۶۲ میلیارد ریال درآمد فروش کسب کند. میانگین نرخ فروش در سال ۹۹ با ۲۵ درصد افزایش نسبت به آخرین نرخ سال ۹۸ پیش بینی و منظور شده است. از سوی دیگر، با توجه به انعقاد قراردادهای خرید، استخراج و حمل مواد اولیه در سه ماهه پایانی سال ۹۸، تغییرات محسوسی طی ۹ ماهه ابتدای سال مالی ۹۹ نخواهد داشت و به نوعی با انعقاد قراردادهای بلندمدت ریسک افزایش نرخ مواد اولیه خود را کاهش داده است.

در نهایت، با شناسایی ۷۶ میلیارد ریال درآمد متفرقه که بیشتر آن ناشی از سود فروش دارایی های ثابت است، جمع کل سود خالص «سدور» به رقم ۹۲ میلیارد ریال نزدیک شد که به ازای هر سهم ۱۴۳ ریال می شود.

نکته قابل توجه برای سهامداران این سیمانی این است که به دلیل وجود ۲۲۲ میلیارد ریال زیان انباشته، در مجمع سالانه سودی بین سهامداران تقسیم نخواهد شد.

روند سودسازی «سیمان دورود» در سال های ۹۴ تا ۹۶ قطع شد و چنان زیان سنگینی در آن سال ها به شرکت تحمیل شد که با وجود سودسازی در دو سال اخیر، همچنان درگیر با زیان انباشته است.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *