شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۵۸ قبل از ظهر
فولاد آلیاژی ایران-سرمایه نگر
فولاد آلیاژی ایران-سرمایه نگر

تولیدات شرکت فولاد آلیاژی ایران منحصر به فرد می‌شود

به گزارش سرمایه نگر، فولاد آلیاژی از اهمیت استراتژیک در صنایع دفاعی برخوردار است. استراتژی پیروز در شرایط فعلی ایران و جهان حرکت به سمت تولید فولاد خاص است. تنها شرکت بزرگ مقیاس ایران در زمینه تولید فولاد آلیاژی، شرکت فولاد آلیاژی ایران است.

شرکت فولاد آلیاژی ایران از جمله شرکت‌های تولیدکننده فولاد آلیاژی و مقاطع خاص است و بزرگترین تولیدکننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه و یکی از مدرن‌ترین کارخانجات فولاد آلیاژی دنیا به شمار می‌رود.

محصولات فولاد آلیاژی، محصولات خاص تلقی می‌شود و مشابه فولادهای تجاری، دارای تعدد تولیدکنندگان نیست و به همین جهت، انحصار نسبی در تعیین قیمت محصولات با توجه به گستردگی گریدهای تولیدی و بالاتر بودن قیمت آن نسبت به فولاد تجاری از جمله مزیت‌های مهم تولید فولاد آلیاژی به شمار می‌رود. همچنین واقع شدن در فلات مرکزی به عنوان یکی از بزرگترین مناطق آهن خیز ایران و نزدیکی به چندین تامین کننده بزرگ زنجیره فولاد، این شرکت را در مقایسه با سایر رقبا و شرکت‌ها در موقعیت بالاتر و بهتری قرار داده است.

کارخانجات فولادسازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات حرارتی و تکمیل کاری و واحدهای جنبی این شرکت مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات و برخوردار از دانش فنی است. شرکت فولاد آلیاژی ایران در حال حاضر با استفاده از آهن اسفنجی و آهن قراضه به همراه آلیاژها به تولید محصولات خود می‌پردازد که سطح مصرف آهن قراضه کمتر از ۵ درصد و آهن اسفنجی بیش از ۹۵ درصد است و البته با وجود کارخانه آهن و فولاد غدیر ایرانیان (فغدیر) و سهامداری در این شرکت، تأمین آهن اسفنجی شرکت تسهیل شده و سهم آن در مواد اولیه نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است.

بهره‌برداری از واحدهای نورد و فولادسازی شرکت در فاز اول با ظرفیت ۱۴۰ هزار تن از سال ۱۳۷۹ آغاز شد و در ادامه این ظرفیت در فاز دوم به ۵۵۰ هزار تن افزایش یافت. به تازگی نیز با تکمیل و راه اندازی پروژه یزد یک ۷۰۰ هزار تن دیگر بر ظرفیت این شرکت افزوده شده و در واقع اکنون ظرفیت اسمی‌یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحدی دارد.

از مهمترین برنامه‌های توسعه محصول برای بازار می‌توان به ورود و افتتاح پروژه فولاد سازی ۲ (یزد یک) نام برد که با توجه به ظرفیت ۷۰۰ هزار تنی و امکان تولید شمش‌های ریختگی از انواع گریدهای آلیاژی و مهندسی امکان توسعه بازار و حتی محصول را فراهم می‌سازد. همچنین با راه اندازی و افتتاح طرح پروژه وایر، با تولید کلاف از سایز ۵.۵ میلیمتر به بالا و افزایش ظرفیت تولید شاخه، مهمترین فاز توسعه محصول برای شرکت فولاد آلیاژی ایران رقم خواهد خورد که با توجه به نوع محصولات تولیدی، توسعه بازارهای داخلی و صادراتی را نیز به همراه خواهد داشت.

پروژه یزد یک از جمله پروژه‌ها و طرح‌هایی است که پس از سال‌ها به بهره برداری رسیده و بالغ بر ۱۳۵ میلیون یورو به صورت  ارزی و ۱۶ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال در آن سرمایه گذاری شده است.

شرکت فولاد آلیاژی ایران در راستای تکمیل زنجیره تولید و حرکت به سمت تولید فولاد خاص، طرح تولید کلاف (نورد وایر) را آغاز کرده و از آنجایی که برای این محصول تقاضای مناسبی در بازار داخل و خارج وجود دارد با توجه به ظرفیت‌های کشور در حوزه فولاد، راه‌اندازی خط تولید نورد وایر در دستور کار شرکت قرار گرفته و انتظار می‌رود پس از تکمیل و بهره برداری از آن، عایدی مناسبی نصیب شرکت شود و این محصول بازار فروش گسترده‌ای را به خود اختصاص دهد.

ظرفیت اسمی‌ تولید خط کلاف ۴۰۰ هزار تن خواهد بود و ۴۵ میلیون یورو سرمایه گذاری در این طرح صورت گرفته و برآورد می‌شود در نیمه دوم سال جاری راه اندازی شود و به بهره برداری برسد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، میزان تولیدات شرکت در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۲ بالغ بر ۵۲۷ هزار تن بوده که نسبت به سال مالی ۱۴۰۱ شاهد رشد ۱۸ درصدی هستیم.

با افزایش دو براری مقدار فروش صادراتی، جمع کل تناژ فروش به ۵۲۹ هزار تن رسیده و در مقایسه با سال قبل از آن افزایش ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

همانطور که در تصویر ذیل مشخص است در حالی که در ادوار اخیر عملکرد مقداری شرکت در سطح مشخصی ثابت بوده، در سال ۱۴۰۲ تفاوت نسبت به سال‌های قبل از آن را نشان می‌دهد. در سال ۱۴۰۳ نیز با افزوده شدن مقدار تولیدات کارخانه یزد یک، تفاوت‌ها بسیار بیشتر از این ارقام خواهد بود و عملیات شرکت بزرگتر از قبل رخ خواهد داد.

با توجه به تورم قیمت‌ها و همچنین قیمت بالاتر محصولات آلیاژی نسبت به دیگر مقاطع فولادی، درآمد عملیاتی شرکت فولاد آلیاژی ایران در سال ۱۴۰۲ از رقم ۱۷۸ هزار میلیارد ریال فراتر رفت و جهش ۳۷ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

محصولات تولیدی شرکت به آلیاژی و مهندسی تقسیم می‌شود که بخش آلیاژی حجم قابل توجهی از عملیات را به خود اختصاص می‌دهد و در سال مورد اشاره با نرخ ۳۸۹ میلیون ریال در هر تن به فروش رسید؛ در حالی که میانگین نرخ فروش در سال ۱۴۰۱ حدود ۳۳۱ میلیون ریال بود.

در نتیجه عملکرد خوب شرکت در فروش محصولات و بهبود نرخ‌ها و بازارهای فروش، سودآوری «فولاژ» همواره روند صعودی داشته و سال به سال بر مقدار آن افزوده شده و انتظار می‌رود صورت‌های مالی سال ۱۴۰۲ نیز با تحقق سود قابل توجه و ادامه روند صعودی منتشر شود و همانند همیشه سهامداران این شرکت با خیالی آسوده به استقبال مجمع بروند.

البته سهامداران این شرکت چندی پیش مجمع فوق العاده را برگزار کردند و طی آن، افزایش سرمایه از ۲۴ هزار میلیارد ریال به ۵۸ هزار میلیارد ریال را تصویب کردند که ۲۷ هزار میلیارد ریال آن از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و ۷ هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته است.

با افزایش سرمایه اخیر، از خروج بخشی از نقدینگی از شرکت جلوگیری شد و با تزریق منابع جدید پروژه‌های شرکت با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت و در سالیان آتی بیش از پیش از شرکت فولاد آلیاژی ایران و محصولات خاص و منحصر به فرد آن خواهیم شنید.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *