شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۹:۳۰ قبل از ظهر
آریا ساسول-سرمایه نگر
آریا ساسول-سرمایه نگر

تداوم رکوردشکنی‌های شرکت آریا ساسول در کوران تحریم‌ها

به گزارش سرمایه نگر، شرکت پلیمر آریا ساسول به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پلی اتیلن در ایران به شمار می‌‌رود و زیرساخت قدرتمند مدیریتی و تولیدی شرکت و تجربه چندین ساله در صنعت پتروشیمی، باعث شده این شرکت به عنوان تولیدکننده‌ای با محصولات با کیفیت و استاندارد بالا در بازارهای بین‌المللی شناخته شود. رشد روز افزون تقاضای اتیلن و پلیاتیلن جهانی، وفور خوراک در ایران، دسترسی مناسب به بازارهای با تقاضای بالا و اعتبار شرکت پلیمر آریا ساسول در بازار ایران و دنیا، فرصت بسیار خوبی ایجاد کرده تا شرکت با بالاترین ظرفیت تولید و فروش فعالیت کند و بازدهی اقتصادی بالایی داشته باشد.

شرکت پلیمر آریا ساسول یکی از شرکت‌های بزرگ با عملکرد عالی در حوزه مدیریت و اجرا به شمار می‌‌رود و نشانه‌های بسیاری برای این ادعا وجود دارد.

از بزرگی اعداد و ارقام صورت‌های مالی می‌‌توان به حجم بزرگ عملیات شرکت پی برد و در چنین فضایی، شرکت مجمع عمومی‌‌ عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۴۰۲ را در کمترین زمان ممکن و به فاصله ۲۶ روز پس از پایان سال مالی برگزار کرد که رکورد خارق العاده‌ای محسوب می‌‌شود و نشان داد در سال ۱۴۰۳ نیز به دنبال رکوردشکنی است.

این شرکت برای سهامدارانی که به دنبال سود نقدی هستند گزینه ایده آلی است و هر ساله تقسیم سود مناسبی در مجامع صورت می‌‌گیرد و در مجمعی که گذشت نیز از ۸۰۵۷ ریال سود هر سهم محقق شده، ۷۲۰۰ ریال آن را بین سهامداران خود تقسیم کرد. از این جهت که سود سهامداران حقیقی به فاصله چند روز پس از مجمع پرداخت می‌‌شود نیز جذابیت بالایی برای سهامداران و سرمایه گذاران خرد دارد و در این زمینه نیز رکورددار است.

شرکت آریا ساسول در سال ۱۴۰۲ عملکرد موفقی داشت و با وجود تحریم‌های سنگین صنعت پتروشیمی‌‌کشور، توانست سطح تولید و فروش خود را حفظ کند و پایداری در تولید و فروش را به نمایش بگذارد. علاوه بر این، شاهد ثبت رکورد تولید و فروش همه ادوار فعالیت، دستیابی به بالاترین رتبه اعتباری ایران برای چهارمین بار و همچنین کسب رتبه ناشر برتر بورسی بودیم.

رشد مستمر فروش، وصول کامل مطالبات و پیشبرد عملیات اجرایی طرح احداث واحد جدید ۳۰۰ هزار تنی پلی اتیلن سنگین و متوسط از دیگر اقدامات و رخدادهای مهم شرکت در سالی که گذشت بود.

لازم به ذکر است که پروژه احداث واحد جدید پلی اتیلن با ظرفیت سالیانه ۳۰۰ هزار تن، در سال ۱۴۰۴ راه‌اندازی خواهد شد و درآمد و سودآوری شرکت را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این پروژه به منظور افزایش سودآوری از طریق تکمیل زنجیره ارزش، جلوگیری از خام فروشی اتیلن، افزایش تولید و سودآوری پایدار و ایجاد تنوع در تولید گریدهای مختلف اجرا شده است.

شرکت پلیمر آریا ساسول چندین سال است که در سطحی مشخص سودآوری دارد و توانسته پایداری و ثبات سودسازی را به معرض نمایش بگذارد. در سال ۱۴۰۲ مطابق با سال ۱۴۰۱ رقم سود خالص در کانال ۱۱۱ هزار میلیارد ریالی قرار گرفت.

همانطور که در تصویر ذیل مشخص است در دو سال اخیر رقم سود تقریبا مشابه بوده و طی ۴ سال اخیر در یک کانال معین حرکت کرده است.

در سال ۱۴۰۲ این شرکت با رشد ۵۳ هزار تنی تولید و فروش نسبت به سال ۱۴۰۱ رکورد تازه‌ای به ثبت رساند و در نتیجه آن، مبلغ فروش محصولات با رشد ۶۴ هزار میلیارد ریالی مواجه شد و به رقم ۳۳۹ هزار میلیارد ریال رسید.

شرکت با ثبت مجموع تولید ۱،۹۶۱ هزار تنی ضمن دستیابی عبور از بودجه ۱،۹۵۹ هزار تنی مصوب خود، موفق به ثبت رکورد بالاترین تولید طی دوران فعالیت خود شده است.

نکته جالب توجه این است که تقریبا نیمی‌‌از درآمدهای شرکت از محل فروش صادراتی حاصل می‌‌شود و نشان می‌‌دهد که شرکت در مدیریت تحریم موفق عمل کرده که با وجود سختی بسیار در مراودات بین المللی برای شرکت‌های ایرانی، آریا ساسول موفق به فروش ۵۳۹ هزار تن انواع محصولات به ارزش ۱۸۹ هزار میلیارد ریال در بازارهای خارجی شده است.

با توجه به رشد نرخ دلار در کشور، حاشیه سود فروش صادراتی بیشتر از فروش داخلی است و هر چه شرکت به سمت صادرات حرکت کند، از حاشیه سود بیشتری بهره خواهد برد.

عملکرد شرکت در سال ۱۴۰۲ منجر به کسب حاشیه سود خالص ۳۳ درصدی شد که در کوران تحریم‌ها و تورم‌ها در نوع خود جالب توجه است.

شرکت پلیمر آریا ساسول در حال حاضر حدود ۱۵ محصول اتیلن، پلی اتیلن و محصولات جانبی را دارد که همه این محصولات در سبد فروش به مشتریان قرار دارد و ۴ محصول پلی اتیلنی جدید نیز در فرآیند تجاری‌سازی قرار دارد.

فناوری این شرکت در تولید پلی اتیلن سبک یکی از جدیدترین فناوری‌های تولید در این حوزه است. این تکنولوژی ضمن تولید محصولات با کیفیت بالاتر، از گنجایش تولید بالاتری نیز برخوردار بوده و به لحاظ هزینه‌های تعمیراتی بسیار مقرون به صرفه‌تر از سایر تکنولوژی‌ها است.

قابل ذکر است که تنها واحد فاز گازی در کشور که از کومنومرهای شش کربنه و خواص بینظیر آن در محصول نهایی بهره می‌‌برد، واحد پلی اتیلن متوسط و سنگین شرکت پلیمر آریا ساسول است.

این مزیت‌ها سبب شده که مشتریان داخلی و خارجی ثابت و پروپاقرص داشته باشد و به نوعی فروش خارجی شرکت تضمین شده تلقی شود.

بر اساس این گزارش، سود انباشته شرکت آریا ساسول بالغ بر ۱۲۲ هزار میلیارد ریال است که حدود ۱۰ برابر سرمایه اسمی‌‌است و افزایش سرمایه از محل سود انباشته برای شرکت سهل الوصول است و می‌‌تواند این موضوع نیز به نقطه مثبت و جذابی برای سرمایه گذاری و سهامداران تبدیل شود.

در مجموع، شرکت آریا ساسول یکی از خوب‌های صنعت پتروشیمی‌‌ کشور به شمار می‌‌رود که وضعیت صورت‌های مالی و گزارش حسابرس نشان می‌‌دهد که عملیات و فرایندهای شرکت شفاف و تمیز است و روال فعالیت واحدها مشخص و از ثبات مطلوبی برخوردار است و همین شفافیت و ثبات سبب شده که شرکت با کمترین حاشیه و بیشتر بازدهی روبرو باشد و همیشه جزو گزینه‌های کم ریسک با بازدهی مطلوب برای سهامداران و سرمایه گذاران به شمار می‌‌رود.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

دلال پروری در بازار فولاد با اخبار جعلی

به گزارش سرمایه نگر، در دورانی که کشور با تحریم‌های شدید مواجه شده و تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *