یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱:۱۲ بعد از ظهر
سرمایه نگر
سرمایه نگر

افزایش سرمایه بانک تجارت در جهت تکمیل عملکرد مثبت

به گزارش سرمایه نگر، بانک تجارت پس از عملکرد مثبت و قابل قبول در ثبت تراز درآمدی مثبت، هیئت مدیره این بانک برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته را به جریان انداخت.

بر اساس این گزارش، در حالی بانک تجارت پیشنهاد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را داده که تا همین چند سال پیش زیان انباشته در حساب‌ها نشسته بود اما؛ در سه سال اخیر عملکرد این بانک به حدی مساعد بوده که دیگر نه تنها خبری از زیان انباشته نیست که حتی، مبلغ سود انباشته به میزانی رسیده که مدیران بانک به فکر افزایش سرمایه از این محل افتاده‌اند.

بر اساس صورت‌های مالی منتهی به خرداد ماه سال ۱۴۰۲، حدود ۱۲ هزار و ۴۵۵ میلیارد تومان سود انباشته در صورت‌های مالی نشسته که از نصف سرمایه کنونی بیشتر است.

در حال حاضر، سرمایه بانک تجارت ۲۲ هزار و ۳۹۳ میلیارد تومان است و در بین بانک‌های حاضر در بازار سرمایه، رتبه سوم را از نظر مبلغ سرمایه اسمی‌ثبت شده دارد.

حال، پیشنهاد افزایش سرمایه از محل سود انباشته به میزان ۱۱ هزار و ۱۹۶ میلیارد تومان ارائه شده که در صورت تصویب در مجمع فوق‌العاده، سرمایه بانک به بیش از ۳۳ هزار و ۵۸۹ میلیارد تومان خواهد رسید. به این ترتیب، بانک تجارت از این حیث به رتبه دوم بانک‌های بورسی صعود می‌کند.

شایان ذکر است که آخرین افزایش سرمایه بانک تجارت به سال ۱۳۹۷ برمی‌گردد که ۳۹۰ درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثبت و سرمایه‌گذاری‌ها افزایش سرمایه داد و آخرین بار در سال ۱۳۹۰ از محل سود انباشته، بر میزان سرمایه خود افزود.

هدف این بانک از افزایش سرمایه مذکور، بهبود نسبت کفایت سرمایه، اصلاح ساختار مالی و استفاده از مزایای معافیت مالیاتی است.

بانک تجارت پیش بینی کرده در صورت انجام افزایش سرمایه سود خالص سال ۱۴۰۲ به رقم ۱۷ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان برسد و برای سال ۱۴۰۳ برآورد تحقق سود ۱۶ هزار و ۳۸۳ میلیارد تومانی دارد.

نکته مهمتر این است که بانک تجارت پیش بینی کرده چه با لحاظ افزایش سرمایه و چه بدون انجام افزایش سرمایه، در پایان سال جاری مبلغ درآمد سود تسهیلات اعطایی رقم ۷۳ هزار و ۳۶۸ میلیارد تومان را لمس کند و رشد مطلوب ۲۵ درصدی را نسبت به سال قبل به ثبت برسد.

از سوی دیگر، بانک تجارت با تغییر در ترکیب منابع و جذب سپرده، هزینه سود سپرده‌ها را کنترل کرده و انتظار می‌رود این موضوع در سال‌های آتی نیز رخ دهد و شاهد بهبود بیش از پیش تراز درآمدی بانک باشیم.

به این ترتیب، مجموع اقدامات مدیریت بانک تجارت به بهبود نسبت کفایت سرمایه ختم خواهد شد؛ موضوعی که جزو هدف اصلی و اول در طرح افزایش سرمایه عنوان شده بود.

طبق الزامات بانک مرکزی نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها باید حداقل ۸ درصد باشد که این نسبت در بانک تجارت در پایان سال ۱۴۰۱ برابر با ۴.۷۶ بود و امید می‌رود با تصویب و انجام افزایش سرمایه، این نسبت در سال ۱۴۰۲ به ۶.۲۳ افزایش یابد و در سال ۱۴۰۴ به بیش از ۸.۱۱ برسد.

در مجموع، با توجه به روند رو به رشد بانک تجارت که از چندین سال قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد و با در نظر گرفتن وضعیت درآمدی و سودآوری بانک در دوره‌های اخیر، به نظر رسد این بانک و سهامدارانش روزهای خوبی در پیش دارند و تغییر و تحولات و اتفاقات پیرامون این بانک نشانه‌های مثبتی را به بازار مخابره می‌کند و حتی می‌توان به عنوان الگویی برای سایر بانک‌های کشور تعریف کرد.

درباره ی arm@yen3gal

مطلب پیشنهادی

فولاد-سرمایه نگر

تحقق شعار سال در فولاد مبارکه همراه با رکوردشکنی‌های پیاپی

به گزارش سرمایه نگر، شرکت فولاد مبارکه اصفهان از جمله شرکت‌های بزرگ و مهم اقتصاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *